Przychodnia weterynaryjna Alwet

GALERIA
KONTAKT
  •  
  • Przychodnia wet. "Alwet"
  • ul. Józefa Piłsudskiego 19
  • 76-200 Słupsk» alwet@wp.pl
  • » Tel. 59 72-201-72
  • » Tel. 606 349 838
LINKI

CO GRYZIE PSA CZYLI KLESZCZ I PCHŁA.

1.      KLESZCZE:

Wiosna i lato to początek inwazji kleszczy – pasożytów będących nosicielami wielu chorób, niekiedy nawet śmiertelnych.

Długo wyczekiwana wiosna przyniosła nam (właścicielom psów i kotów) wiele niespodzianek. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli zwierząt zwraca się do gabinetów lekarzy weterynarii z prośbą o pomoc w usunięciu kleszczy.

W tym sezonie „wysyp” kleszczy, które, aby przeżyć i zachować swój gatunek, atakują zwierzęta i ludzi jest szczególnie „obfity”. Zarówno u kotów jak i u psów spotykamy po kilka  -naście albo i -dziesiąt przyczepionych kleszczy.

 

Kleszcze u zwierząt najczęściej przyczepiają się na grzbiecie, głowie, szyi, pod pachami oraz w pachwinach. Preferują miejsca, gdzie skóra jest delikatna lub w pobliżu naczyń krwionośnych.

Po usunięciu pasożytów z miejsca ich wszczepienia, pozostają lokalne odczyny skórne, które pozostawione bez zabezpieczenia, stają się „wrotami” do infekcji. Zakażenia te, najczęściej powikłane bakteriami ropnymi, mogą powodować rozprzestrzenianie się infekcji skóry. Dodatkowym czynnikiem mogącym powodować powstawanie ropnych zakażeń skóry jest świąd. Zwierzęta drapiąc się powodują uszkodzenie skóry i jej infekcję.

Należy pamiętać, że oprócz miejscowych odczynów zapalnych skóry, będących wynikiem wkłucia się kleszcza, istnieje również ryzyko zakażenia człowieka lub zwierzęcia chorobami przenoszonymi przez kleszcza.

Skutki działania kleszczy u zwierząt

Poniżej przedstawiamy objawy ostrzegawcze wskazujące, że Twój pies lub kot mógł zostać ugryziony przez kleszcza:

·         Gorączka

·         Pojawienie się nagłej bolesności kończyn lub ciała

·         Kulawizna

·         Zapalenie stawów lub ich opuchlizna

·         Utrata łaknienia

·         Blade spojówki, żółtaczka

·         Kaszel

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies lub kot został pogryziony przez kleszcza, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii w celu zbadania zwierzęcia w tym wykonania badania krwi.

Bardzo ważne jest to aby odpowiednio zabezpieczyć nasze zwierzęta poprzez środki odstraszające i zabijające kleszcze! 

Niektóre najczęściej występujące choroby przenoszone przez kleszcze:

U zwierząt towarzyszących, w tym psów i kotów, stwierdza się piroplazmozę, erlichiozę, kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę. Coraz częściej u ludzi i zwierząt pojawiają się zakażenia nowymi, dotychczas nie notowanymi na danym terenie gatunkami patogenów przenoszonymi przez kleszcze lub też są to przypadki infekcji (inwazji) wielogatunkowych. Wynika to między innymi z wielożywicielowości większości gatunków kleszczy, oraz z inwazji wielogatunkowych kleszczy u zwierząt i ludzi. 

Borelioza (choroba z Lyme)

Borelioza jest chorobą bakteryjną, na którą zapadają ludzie i zwierzęta. Nosicielem zarazków jest występujący powszechnie w Polsce kleszcz Ixodes ricinus. Główne objawy choroby to: kulawizna, gorączka, utrata apetytu, zmęczenie i silne powiększenie węzłów chłonnych. Ponadto obserwuje się zaburzenia nerwowe, pracy serca oraz funkcji nerek. U ludzi pierwszym widocznym objawem choroby jest tzw. rumień wędrujący. Boreliozę zarówno u ludzi jak i zwierząt leczy się podając antybiotyki.

Babeszjoza (piroplazmoza)

U psów, choroba niezwykle groźna i często śmiertelna. Nosicielem zarazków jest występujący w Polsce kleszcz Dermacentor reticulatus. Objawy w ostrym przebiegu choroby: gorączka, utrata apetytu, ogólne pogorszenie stanu zdrowia. W niektórych przypadkach, szczególnie u szczeniąt w wieku 4-12 tygodni, może wystąpić wstrząs, śpiączka a nawet śmierć już w pierwszym dniu choroby. Wczesne zdiagnozowanie choroby umożliwia skuteczne zastosowanie różnych metod leczenia; w późniejszych stadiach choroby może być konieczna transfuzja krwi. Choroba nie leczona zawsze kończy się śmiercią.

Ehrlichioza

Nosicielami zarazków jest występujący w Polsce kleszcz Rhipicephalus sanguineus. Ehrlichioza jest chorobą zakaźną krwi atakującą białe krwinki zwierzęcia, upośledzając działanie jego układu odpornościowego. Najczęstsze objawy: gorączka, depresja, utrata masy ciała i apetytu. Widocznymi objawami są punkcikowate wybroczyny na błonach śluzowych warg. Chorobę leczy się antybiotykami.

Hepatozoonoza

Nosicielem zarazków są wszystkie występujące w Polsce kleszcze. Hepatozoonoza jest chorobą psów i kotów. Do zakażenia dochodzi na skutek zjedzenia przez zwierzę zakażonego kleszcza. Główne objawy to nawrotowa gorączka oraz zaburzenia w funkcjonowaniu nerek.

Ropne zakażenia skóry u psów i kotów

W miejscu przyczepienia się kleszczy (wszystkie występujące w Polsce kleszcze ) często dochodzi do powstania pierwotnego ogniska zakażenia bakteryjnego rozprzestrzeniającego się następnie na pozostałe partie skóry

 

 

 

 

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę cierpi na którąkolwiek z wyżej przedstawionych chorób - zasięgnij niezwłocznie porady lekarza weterynarii

 

2.      PCHŁY

Niewiele stworzeń przysparza większych cierpień zwierzętom niż pchły. Te maleńkie, prawie niedostrzegalne gołym okiem pasożyty mogą uczynić życie trudnym do zniesienia i spowodować, że w Twoim domu powstanie stan "błędnego koła": gryzienia się i drapania. Pchły mogą także wywoływać u niektórych zwierząt tzw. alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) jak również mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób.

Pchły mogą być utrapieniem dla Twego zwierzęcia przez cały rok mimo, że ich nowe populacje zazwyczaj pojawiają się masowo około 5 do 6 tygodni po nastaniu cieplejszej pogody. W okresie zimowym włączenie kaloryferów powoduje gwałtowny rozwój kolejnych populacji pcheł.

Stadium jaja
W ciągu całego swego życia samica pchły składa około 2000 jaj. Jednego dnia może ona złożyć do 50 jaj. Jaja nie "kleją się" do skóry lub sierści, dlatego niektóre z nich mogą szybko odpaść ze zwierzęcia w różnych miejscach Twojego mieszkania. Po 2-5 dniach z jaj wylęgają się larwy.

Stadium larwalne
Po opuszczeniu jaja, larwy kierują się do ciemnych miejsc Twojego mieszkania i tam żywią się tzw. "pchlim brudem", tj. odchodami z częściowo strawionej krwi Twojego zwierzęcia. Larwy rosną, dwukrotnie linieją i przędą kokony, w których dojrzewają do postaci poczwarki.

Stadium poczwarki
Niedojrzałe postacie pcheł spędzają około 8-9 dni w kokonach. W tym czasie dojrzewają do stadium owada dorosłego w oczekiwaniu na sygnał gotowości do opuszczenia kokonu. Często sygnałem takim jest wzrost temperatury w otoczeniu.

Postać dorosła
Dorosłe postacie pcheł, znajdując się jeszcze wewnątrz kokonów, mają zdolność wykrywania ciepła, drgań oraz dwutlenku węgla, co sygnalizuje im bliskość żywiciela - psa lub kota. Opuszczają wówczas kokony, wskakują na "gospodarza" i znajdują na nim partnera do reprodukcji. Cykl rozwojowy rozpoczyna się na nowo.

Pamiętaj, że pchły dorosłe które znajdujesz na Twoim psie lub kocie stanowią zaledwie wierzchołek "góry lodowej" wszystkich pasożytów bytujących w środowisku zwierząt, tj. w Twoim domu. Znajdowane na zwierzętach pchły dorosłe stanowią bowiem jedynie 5% wszystkich pozostałych form rozwojowych pasożyta.

Pchły - zakażenie

Pchły są trudno dostrzegalne ale z łatwością stwierdzisz ich obecność - szczególnie wtedy, gdy opadną Twoje zwierzę.

Poniżej przedstawiamy "znaki ostrzegawcze" wskazujące na obecność pcheł na Twoim zwierzęciu:

Czarne punkciki
"Czarne punkciki" na skórze Twojego zwierzęcia lub jego legowisku są odchodami pozostawianymi przez pchły dorosłe. Istnieją dwa proste sposoby sprawdzenia obecności pchlich odchodów:

  • Grzebień do wyczesywania pcheł - dostępny u lekarzy weterynarii (najlepsze są grzebienie metalowe). Przeczesz Twoje zwierzę tym grzebieniem sięgając głęboko w sierść, aż do skóry. Następnie wyjmij grzebień z sierści i jeżeli na jego powierzchni stwierdzisz czarne plamki, to mogą być to odchody pcheł. Jeśli na grzebieniu pojawią się pchły, należy je utopić w miseczce z wodą z mydłem - zanim uciekną lub ponownie wskoczą na Twoje zwierzę.
  • Biały ręcznik papierowy - połóż biały ręcznik papierowy pod Twoim zwierzęciem, a następnie pocieraj jego skórę dłońmi. Jeśli na ręczniku pojawią się czarne plamki - mogą być to odchody pcheł

Jak pchły wpływają na zwierzęta:

Nadmierne pobudzanie i drapanie się.
Zwierzę dopadnięte przez pchły staje się bardzo nerwowe i rozdrażnione. Zwykle drapie się intensywnie.

Jeśli zauważysz te objawy, zwróć się o poradę do lekarza weterynarii.

Choroby związane z inwazją pcheł:

Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS)
Gryząc psa lub kota pchła pozostawia w jego skórze małą
ilość śliny która jest substancją silnie uczulającą (alergen). W reakcji ze śliną pchlą rozwija się stan uczulenia - alergii określany jako Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS)

APZS, charakteryzuje się m.in. silnym świądem. Twoje zwierzę intensywnie drapie się a nawet gryzie najczęściej w okolice ogona, pachwin lub pośladków. Na jego szyi lub grzbiecie mogą pojawić się strupy lub guzowate uwypuklenia na skórze.

 

Anemia
Anemia może wystąpić u psów młodych, starszych lub chorych, których krew została wyssana przez zbyt dużą liczbę pcheł. Objawami anemii są: bladość dziąseł, ogólne osłabienie zwierzęcia i jego senność.

Riketsjoza
Pchły mogą przenosić na koty zarazki określane riketsjami. Zarażone nimi koty, mogą nie wykazywać klinicznych objawów schorzenia. Riketsjoza może być jednak przez nie przenoszona ze zwierząt na ludzi, u których pojawia się wówczas silny ból głowy, wysoka gorączka, i depresja.

Tasiemczyca
Pchły mogą przenosić tasiemce na zwierzęta. U psów lub kotów zarażonych tasiemcami może pojawić się intensywny świąd okolicy odbytu. W kale można stwierdzić obecność członów tasiemca . Niektóre zwierzęta mogą chorować bezobjawowo.

Tasiemce mogą również pasożytować u ludzi którzy często ulęgają zarażeniu przez ich zwierzęta

Choroba Kociego Pazura
Koty chorują na to schorzenie zwykle bezobjawowo, jednakże może ono być przenoszone na ludzi w chwili podrapania właściciela przez jego kota. Przy braku odpowiedniego postępowania tj. dezynfekcji miejsca podrapania, pojawiają się miejscowy stan zapalny, często towarzyszy temu gorączka. Przy braku leczenia w krótkim czasie dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachowych, które w dalszej kolejności ulegają zropieniu. Po pewnym czasie tworzą się przetoki węzłów z których wypływa ropa. Choroba trwa ok. 1-2 tygodni. W leczeniu stosuje się antybiotyki.

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje zwierzę cierpi na którekolwiek z wyżej wymienionych schorzeń - zwróć się o poradę do lekarza weterynarii. Skontaktuj się także z Twoim lekarzem weterynarii gdybyś podejrzewał, że sam jesteś zarażony jakąkolwiek z powyższych chorób. Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby spowodowane pogryzieniem przez pchły, poddając swoje zwierzę regularnym zabiegom odpchlenia.

Dodatkowo możesz również stosować następujące zabiegi:

Odkurzanie za pomocą odkurzacza - Odkurzaj często te miejsca, w których Twoje zwierzę najczęściej przebywa, szczególnie wykładziny podłogowe i dywany, wszystkie meble przez nie "odwiedzane" oraz Twój samochód - jeśli wozisz nim Twoje zwierzę. Umożliwi to usunięcie wielu niedojrzałych postaci pcheł (jaj, larw i poczwarek).

Mycie/pranie - Systematycznie myj legowisko Twego zwierzęcia, jego posłanie i inne rzeczy, które można poddać działaniu gorącej wody (sprawdzając instrukcje dotyczące warunków prania tak, aby gorąca woda nie powodowała zniszczeń) .

źródło, za zgodą: http://www.zabijkleszcza.pl/

 

    Copyright © Alwet | Designed by Tomasz Chłopaś.